Gelderland wil 104.000 nieuwe woningen plaatsen, dit meldt wethouder Messerschmidt tijdens de politieke markt vanavond. Hiervan worden er 17.000 in de stedendriehoek geplaatst, dit zijn de gemeenten tussen Apeldoorn, Zutphen en Deventer in. De stedendriehoek heeft hier zeven jaar de tijd voor.
Er zijn vier hoofdthema’s die besproken werden: diverse woningvoorraad voor alle doelgroepen, veerkrachtige wijken en dorpen, wonen met zorg- of ondersteuning en woningvoorraad verduurzamen.
De avond begon direct interactief. In iedere hoek van de raadszaal stond een thema met subcategorieën geschreven. De raadsleden kregen vijftien minuten de tijd om een sticker te plakken bij de categorie die zij het meest belangrijk achten. Hierdoor werd het overzichtelijk waar de prioriteiten van de raadsleden liggen.
Bij het eerste thema werd er al flink gedebatteerd. Hoe zorg je ervoor dat er voor iedere doelgroep een huis is? Naar plan is 35% goedkoop, 35% middelmatig en 30% duur. Volgens de SGP is het onmogelijk om alles uit te voeren. Huizen zijn, en het bouwen van huizen is, nou eenmaal duur. PVDA vindt dat de gemeente beter moet samenwerken om zich aan het plan te houden. In het verleden werden de goedkoopste huizen altijd geschrapt, dat wil de PVDA nu voorkomen.
Volgens de Partij voor de Dieren zijn ’tiny houses’ de ideale oplossing. Tiny houses zijn kleine, volwaardige en vrijstaande woningen met een vloeroppervlak van maximaal vijftig vierkante meter, met een zo klein mogelijk ecologische voetafdruk. Deze huizen zijn goedkoper, dan ‘normale’ huizen. Volgens de Partij voor de Dieren is het mogelijk om een tiny house te bouwen voor 30.000 euro. Verder stoten tiny houses weinig CO2 uit.
Verder is de gemeente een voorstander van het clusteren van ouderen. Hierbij wonen ouderen in een gestapeld gebouw. Ze hebben hun eigen woning, maar delen wel een paar voorzieningen. De SP en Christenunie hebben hier echter iets op aan te merken. Veel ouderen blijven in hun eigen woning wonen, dit vanwege het sentimentele aspect. Volgens de PVDA is woningsplitsing een mogelijkheid. Dit houdt in dat een woning gesplitst wordt in twee zelfstandige woningen.
Na twee uur kwam het debat tot een einde. Het woningbeleid staat nog twee keer op de agenda om besproken te worden. In september mag de raad nog eenmaal inspraak doen. Daarna wordt het woningbeleid definitief vastgelegd.