Je wandelt er misschien wel eens zonder erbij stil te staan, maar de Veluwe draagt ook sporen van de oorlog. In Nationaal Park De Hoge Veluwe speelde zich in 1944 een bijzonder hoofdstuk af.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog bleef het park lange tijd relatief rustig, tot de gevechten rond Arnhem tijdens Operatie Market Garden. Door de strijd vielen ziekenhuizen in de stad uit en moest er snel worden uitgeweken. Op De Hoge Veluwe werd daarom een tijdelijk ziekenhuis ingericht. Het Kröller-Müller Museum bood plaats aan duizenden patiënten, terwijl andere gebouwen in het park werden ingezet voor zorg en opvang. Zo kreeg het gebied een belangrijke rol in de medische hulpverlening tijdens de oorlog.
Wie meer wil weten over deze geschiedenis, kan deelnemen aan excursies in het park. Tijdens wandel- en fietstochten wordt stilgestaan bij de gebeurtenissen uit die periode en de sporen die nog altijd zichtbaar zijn.




